TOMAN
Neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a kariéristom.
Poverili ho zásadnou úlohou - zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami.
Film je historickou drámou o skutočnej osobe vedúceho odboru zahraničnej rozviedky Z. Tomanovi, ktorý významne ovplyvnil politický vývoj v Československu v rokoch 1945-48 a ktorý zásadne prispel k tomu, že sa v roku 1948 chopila moci politickým pučom Komunistická strana Československa (KSČ).
Zdeněk Toman sa vďaka svojej schopnosti zariadiť čokoľvek - zohnať peniaze, auto, odstaviť človeka alebo otvoriť hranice – prepracoval z pozície radového úradníka až na post vedúceho zahraničnej rozviedky, ktorého sa všetci báli.
Vo filme ho stvárnil Jiří Macháček, pre ktorého bola táto úloha príležitosťou prekročiť rámec hereckých postáv, do ktorých bol celý život obsadzovaný:
„Toman je nejednoznačný charakter. Čítal som výsluchy Tomanových príbuzných a blízkych spolupracovníkov. Výsluchy ŠTB z 50tych a 60tych rokov. Tie ho vykresľujú ako zradcu socializmu a ľudskú príšeru. Na druhej strane sú tu ale Tomanove zásluhy, pomoc mnohým židovským rodinám pri povojnovom presune a pocty od štátu Izrael. Takže zásadný rozpor, vo vnútri ktorého sa snažíte dopátrať, kým vlastne ten Toman bol a to najzaujímavejšie nakoniec je to, že sa vám vďaka nemu začne odkrývať doba, v ktorej pôsobil.“
Teaser k filmu Toman
TRAILER K FILMU TOMAN
KTo bOl Dr. Zdeněk Toman
Narodil sa v roku 1909 v Sobranciach (slovenské Uhorsko) ako Zoltán Goldberger do rodiny maďarských Židov. Jeho otec bol rabín. Počas života si niekoľkokrát zmenil meno, snáď aby sa spoň de iure dištancoval od svojho židovského pôvodu. Akoby práve ten považoval za bremeno, ktoré by mu v živote mohlo brániť v kariére. Tá bola krátká a strmá. Počas troch povojnových rokov pôsobil ako šedá (červená) eminencia v pozadí politického diania.
Zdeněk Toman, komunista, šmelinár a všetkého schopný kariérista sa v období zápasu o povojnové smerovanie Československa v bezškrupulóznom a intrigami presiaknutom boji o korytá prepracoval z radového úradníčka s väzbami na exilovú vládu v Londýne (kde so svojou ženou Peslou prečkal vojnu), cez krátke obdobie repatriačného úradníka na Podkarpatskej Rusi, až na post vedúceho odboru zahraničnej rozviedky. Z tejto pozície, v utajení a s veľkými právomocami, rozohral niekoľko partií.
Predovšetkým partiu rozviedčíka používajúceho vydieranie, udávanie a zastrašovanie na účely „vyčištenia“ rozviedky od všetkých povojnových demokratických zložiek a totálneho ovládnutia rezortu komunistami. Popri tom, s požehnaním generálneho tajomníka KSČ Rudolfa Slánského a s diplomatickým pasom a bohatými kontaktmi z Londýna i medzi preživšími židovskej komunity, šmelil v obrovských rozmeroch, aby tak získal peniaze na komunistickú predvolebnú kampaň.
Zároveň sa zásadným spôsobom podieľal na pomoci židovským navrátilcom a utečencom zo všetkých kútov Východnej Európy, pri koordinácii ich presunov cez Československo, Nemecko a Rakúsko do Palestíny a na ich vyzbrojovaní. Konal tak vždy z osobných a zištných dôvodov. Majetky, ktoré takto pre seba získal, boli obrovské.
Bol jedným z prvých zatknutých povojnových vysoko postavených politických predstaviteľov a jedným z mála tých, ktorým sa podarilo v lete 1948 z ostro stráženej komunistickej väzby ujsť. Cez americkú okupačnú zónu sa dostal až do Venezuely. Je veľmi pravdepodobné, že Slánský a niekoľko ďalších komunistov malo záujem na tom, aby Toman z väzenia zmizol a stratil sa tak aj so svojimi informáciami v zahraničí. Len o pár rokov neskôr sa podobné politické zatýkania riešili už podľa sovietskych nôt: Brutálne výsluchy, vynútené priznania a následné politické justičné vraždy počkali Slánskeho aj ďalších.
Na pozadí životného príbehu Tomana sa odohráva boj o moc medzi demokratmi a komunistami, koordinovaný Moskvou riadenými agentmi NKVD, ale tiež boj o moc vo vnútri samotnej KSČ, po ktorom zostalo množstvo zničených osudov, mrtvých, uväznených a ožobráčených ľudí.
Nevyjasnenou ostáva tiež úloha Jana Masaryka (vo filme ho stvárňuje slovenský herec Roman Luknár) pri februárovom kabinetnom komunistickom puči.
Tvorcovia
Réžia: Ondřej Trojan
Scenár: Zdeňka Simandlová, Ondřej Trojan
Kamera: Tomáš Sysel
Hudba: Michal Novinski
Kostýmy: Katarina Štrbová - Bieliková
Masky: Jana Bílková
Architekt: Tomáš Svoboda
Zvuk: Jiří Klenka
Strih: Vladimír Barák
Vedúci výroby: Luděk Valchář
Výkonný producent: Michaela Syslová
Producent: Ondřej Trojan (T.H.A.)
Slovenskí koproducenti: Zuzana Mistríková (PubRes), Ľubica Orechovská (PubRes), Tibor Búza (RTVS)
účinkujú
Zdeněk Toman: Jiří Macháček
Vladimír Clementis: Lukáš Latinák
Jan Masaryk: Roman Luknár
Rudolf Slánsky: Stanislav Majer
manželka Pesla Tomanová: Kateřina Winterová
Aurélia Goldbergerová: Táňa Pauhofová
Milada Třískalová: Kristýna Boková
Lída Clementisová: Lucia Šoralová
Karel Vaš: Marián Mitaš
Bedřich Reicin: Marek Taclík
Adolf Puechler: Martin Finger
Karel Šváb: Radek Holub
Valerián A. Zorin: Ady Hajdu
Jindřich Veselý: Miroslav Táborský
Klement Gottwald: Aleš Procházka
Brig. gen. Josef Bartík: Jiří Dvořák
Gaynor Jacobson: Petr Vaněk
Miroslav Pich-Tůma: Michal Režný
Ďalej hrajú: Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Pavel Liška a ďalší
Foto z nakrúcania filmu
O filme
Žáner: historická dráma
Krajina pôvodu: ČR / SR
Film vznikol v česko-slovenskej koprodukcii spoločností PubRes (SR) a Filmová a televizní společnost Total HelpArt, T.H.A. (ČR) s Českou televíziou (ČT), Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) a so spoločnosťami Barrandov Studio a.s. a Fortuna Film und TV.
Distribučná premiéra (SK): 18. 10. 2018
Distributér (SK): PubRes
Kinodistribúcia v spolupráci s FORUM FILM SLOVAKIA